Fyziológia spánku
„Laboratórne výskumy preukázali, že i počas spánku prebieha mozgová činnosť. Pripojením elektród na hlavu spiaceho človeka a ich napojením na elektroencefalogram (EEG) sa na grafe zobrazí vlnovka, ktorá predstavuje nameraný elektrický potenciál zodpovedajúci činnosti mozgu počas spánku.“ (KINGFISHER 2002: 238)
Mozgové vlny (zmeny potenciálov) sa zaznamenávajú na zapisovací papier, pričom výkyv smerom nahor vzniká vtedy, keď je elektrický potenciál negatívny a nadol, keď je pozitívny. Elektroencefalogram poskytuje obraz o procesoch počas spánku. V bdelom stave pred spaním majú vlny vysokú frekvenciu, tento dej sa nazýva betarytmus a je to rytmus bdenia, činnosti. Pri pokojnom bdení prebieha alfarytmus. (por. KOZIEROVÁ – ERBOVÁ – OLIVIERIOVÁ 1995: 942)
Fázy spánku
Rozlišujeme dva typy spánku NREM a REM.
NREM sa označuje ako hlboký a pokojný spánok. Rytmus EEG je vo fáze NREM pomalší než u osoby v bdelom stave. NREM spánok má štyri fázy. Prvým štádiom je veľmi plytký spánok, pri ktorom sa osoba stáva ospalou a zrelaxovanou. Očné bulby sa pohybujú zo strany na stranu, pričom frekvencia dychu a srdca klesá. Zaspávajúci sa z tejto fázy môže ľahko prebrať. Druhé štádium sa označuje ako ľahký spánok. Trvá 10 až 15 minút. Procesy v organizme sa spomaľujú, očné bulby sa zväčša nehýbu, frekvencia dychu, srdca a telesná teplota naďalej klesajú. Pri treťom štádiu vďaka prevahe parasympatikového nervového systému, fyziologické aktivity aj frekvencia srdca a dýchania klesajú. V tomto štádiu sa už spiaci človek prebúdza ťažšie. Štvrtým štádiom je hlboký spánok, pri ktorom je spiaci človek je úplne zrelaxovaný, zriedka vykonáva pohyby a je ťažké ho prebudiť. V tomto štádiu spánku sa telo fyzicky zotavuje.
Tieto štyri štádiá NREM spánku trvajú u dospelých zvyčajne asi hodinu po nich nasleduje opäť 3. a 2. štádium NREM, potom nastane REM spánok, ktorý trvá asi 10 minút. Tak sa uzavrie prvý spánkový cyklus, ktorý trvá okolo 90 minút. Spiaci človek spravidla prechádza v priebehu 7-8 hodín spánku 4-6 cyklami.
V priebehu REM spánku dominuje aktivita sympatikového nervového systému. Predpokladá sa, že v tejto fáze sa človek zotavuje duševne. (por.ROŠKOVÁ 2O13: 35-36)
Počas REM spánku sa vyskytujú sny, spiaci človek sa prebudí ťažšie ako pri NREM spánku, vyskytuje sa rýchly pohyb očných bulieb, málo svalových pohybov. Medzi charakteristické znaky REM spánku patrí, zvýšenie telesnej teploty a metabolizmu, nepravidelnosť frekvencie srdca a dýchania, čo môže spôsobiť obdobia apnoe (krátkodobé zastavenie dýchania).